Vnitro hledá v policii agenty Stb


Českou policii čeká velká prověrka, jestli v jejím vedení nesedí bývalí spolupracovníci komunistické státní bezpečnosti.
Ministr vnitra Ivan Langer chce prověřit zhruba tisíc důstojníků: zaměstnance Policejního prezidia, šéfy krajů a jejich zástupce i okresní ředitele.
To vše kvůli případu ředitele české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který je veden v seznamech StB. A navíc je podezřelý, že při žádosti o lustraci podváděl.

Pavel, nebo Pavol?

Vše vyšlo najevo minulý týden: podle České televize začal Mihál spolupracovat s totalitní tajnou policií v polovině 80. let pod krycím jménem Emil. Přesto se brání, že má už od začátku 90. let negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo nechalo jeho lustraci okamžitě prověřit, výsledek prý však sdělit nemůže - smí ho říct jen Mihálovi. "Zákon nám bohužel nic zveřejnit neumožňuje," prohlásil včera Langer.
Jak nová lustrace dopadla, to může vyjasnit jen Mihál. Ovšem ten je od minulého týdne nemocný a k případu se odmítá vyjadřovat. Na to, že je v seznamech StB, pouze minulý týden uvedl: "Něco o tom vím, ale není to pravda." Vysvětlení, jak mohl Mihál před patnácti lety získat potvrzení, že nebyl agentem, je jednoduché: jak upozornily Lidové noviny, Mihálova žádost o lustraci z roku 1993 zní na křestní jméno Pavel, a nikoli na správné Pavol.
Drobná změna jména byla tehdy podle odborníků oblíbeným trikem "estébáků", jak lustrací projít. Jestli český šéf Interpolu podváděl, nebo šlo jen o chybu úředníků, zatím není jasné. Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka přijde Mihálovi v nejbližších dnech od ministerstva dopis, jak přezkoumání jeho lustrace dopadlo. A jestli vyjde najevo, že ji neměl dostat, pak funkci opustí. "Nevyhodíme ho od policie, ale nebude už moci pracovat na prezidiu. Mohl by se ucházet o jiné místo," řekl včera Husák.

Lustraci se někteří vyhnuli

Není přitom vyloučeno, že na vysokých postech v policii stále pracují bývalí agenti. Podle historika a vedoucího archivů ministerstva Pavla Žáčka totiž začátkem 90. let prvním kolem prověrek - před takzvanými občanskými komisemi - neprošli všichni spolupracovníci StB, prověrky minuly třeba příslušníky rozvědky nebo policisty, kteří se zabývali ekonomickou kriminalitou.
Statistika ministerstva přiznává, že dodnes v policii působí asi 800 "estébáků", kterých se ale nelze zbavit - pracují totiž na místech, kde to zákon nezakazuje.