Hazardní lobby zneužívá školy a sportovní spolky.
Těsně před projednáváním novely loterijního zákona zavalily Senát desítky dopisů a telefonátů. Ředitelé škol a šéfové sportovních organizací žádali politiky, aby zákon neměnili. Sportovci i pedagogové se obávali změn, s nimiž se ovšem v novele vůbec nepočítalo. "Byl to důkaz, že hazard uplácí svými penězi veřejné mínění," říká senátor Josef Novotný, který novelu inicioval. Ozvaly se přitom především ty spolky a instituce, které obdarovávají nadace spojené s hazardním byznysem.

"Objektivní informace"
"Navrhovaná změna by mohla naše peníze velmi omezit, protože by nešly přímo těm, kteří je potřebují, ale do neprůhledné státní kasy," napsal například starosta Sokola v Uherském Ostrohu Julius Kodřík. "Přimlouváme se, aby byl zachován dosavadní princip přímého sponzorování," přidal se šéf Sokola v Bojkovicích Pavel Křižka. "Jsme přesvědčeni o tom, že pokud budou tyto prostředky přerozdělovány přes ministerstvo financí, dostaneme daleko méně financí," píše zase ředitelka Dětského domova a Základní školy ve Vizovicích Eva Čapková a žádá senátory, aby vycházeli "z objektivních informací". Sama je ovšem nemá. O přerozdělování peněz z hazardu přes ministerstvo se v novele vůbec nemluví. Nová norma sledovala jen jeden cíl: radnice měly dostat do rukou takové pravomoci, díky nimž by mohly samy rozhodovat o tom, zda do svých měst pustí hazard. Dnes totiž mohou ovlivnit pouze umístnění klasických automatů - videoterminály či kasina povoluje ministerstvo financí bez vědomí obecních úřadů.

"Dobré vztahy"
Jak přišli sportovní funkcionáři a zástupci škol na to, že se má zrušit přímé sponzorství přes nadace provozovatelů hazardu, to není lehké zjistit. "Nikdo nám to nenapovídal, takhle jsme si to vysvětlili my. Že přišly dopisy z vícero škol, je náhoda," reaguje ředitelka vsetínské školy Čapková. A nevadí jí, že kvůli děravému loterijnímu zákonu odvádějí hazardní společnosti na charitu mnohem méně, než by měly (například rozdělují svá podnikatelská impéria na desítky menších firem, aby podle tabulek snížily odvody)? "Myslela jsem si, že by mohly být omezeny peníze pro nadace. Plusy převažují," trvá na svém. S jednou z nadací přitom její škola dlouhodobě spolupracuje, zmiňuje ji i přímo v dopise. A náhodou ji zmiňují i další pisatelé - Nadace Děti, kultura, sport, kterou založila hazardní společnost Synot. "Synot v žádném případě neorganizoval ani nehodlá organizovat žádnou dopisovou akci," uvádí mluvčí společnosti Jiří Hrabovský. "Máme dostatek argumentů, abychom mohli své názory obhajovat bez zbytečných emocí a mimo politický nátlak," dodává.
Když ne přímo Synot, tak akcionáři dalšího z lídrů trhu - společnosti Sazka - se o organizované ovlivnění senátorů ale pokusili. Předseda Českého svazu tělesné výchovy, hlavního akcionáře Sazky, poslal všem svazům dopis. "Návrh zákona obsahuje několik likvidačních ustanovení proti Sazce," píše Vladimír Srb v dopise, který mají HN k dispozici. Sportovci mají přesvědčit senátory, že novela je unáhlená. "Vzhledem k naléhavosti záležitosti doporučujeme kontaktovat především senátory, s nimiž máte dobré vztahy."
Mnohostranný lobbing se nakonec podnikatelům s hazardem vyplatil. Před koncem roku senátoři ODS a KSČM novelu smetli ze stolu. Skupina obcí nyní proto připravuje žalobu ke štrasburskému soudu na ministerstvo financí, a to právě kvůli problému, který chtěla novela vyřešit. "Tím, že ministerstvo povoluje terminály, porušuje samosprávný princip obcí," říká europoslankyně Jana Hybášková (SNK ED).

Hazardní trh v Česku