Obvodní soud pro Prahu 1 začal ve středu projednávat případ bývalého příslušníka Státní bezpečnosti (StB) Michaela Ulbricha obžalovaného ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Soud už byl kvůli nepřítomnosti obviněného čtyřikrát odročen a až po červnovém vydání příkazu k jeho zatčení se Ulbrich téměř po roce dostavil k soudnímu líčení.


Podle žaloby Ulbrich v letech 1980 až 1982 šikanoval signatáře Charty 77 Jana Bednáře v rámci akce StB Asanace. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi nepohodlné režimu k emigraci. Komunistická bezpečnost tak zařídila Bednářovo vyloučení z vysoké školy, zabavila mu řidičský průkaz i cestovní pas.


Tehdejší starší referent StB Ulbrich si podle obžaloby zval Bednáře bezdůvodně na výslechy, opakovaně ho zadržoval, kontroloval na pracovišti nebo prováděl domovní prohlídky.


Co kdybyste se pane Bednář vystěhoval, měl byste pokoj


U soudu Bednář vypověděl, že ho Ulbrich zadržel 20 až 30 krát. Většinou po výslechu skončil na 48 hodin v cele. Vyhrožoval mu také vězením a emigraci pak nabízel jako jedinou možnost, jak situaci vyřešit. "Co kdybyste se pane Bednář vystěhoval, měl byste pokoj," tvrdil mu prý například Ulbrich. Poslední kapkou byl pro Bednáře brutální fyzický útok na Zinu Freundovou, přítelkyni jeho bratra, kterou tajní policisté v noci zbili v jejím bytě. Po pěti letech nátlaku emigroval do Anglie.


Ulbrich byl podle vlastních slov v práci úplný nováček a o ničem nerozhodoval. "Přišel jsem k tomu jak pes k ohlodané kosti," snažil se popsat své postavení u StB. Rozhodně popřel, že by komukoli vyhrožoval nebo přemlouval k emigraci. "Já bych nikdy v životě nic takového neudělal, to je v rozporu s mým přesvědčením," hájil se bývalý policista. Bednáře prý viděl všehovšudy třikrát a neměl s ním vlastně nic společného. Například prý nikdy nebyl u něj doma a ani neví, kde bydlí. V zápětí ale Bednář předložil soudu dva záznamy z domovních prohlídek, na kterých je Ulbrich podepsán.


Pokud by soud uznal Ulbricha vinným, hrozilo by mu až deset let vězení. Podle obžaloby totiž zasáhl do bednářových ústavních práv o nedotknutelnosti pobytu. Soud bude pokračovat v únoru příštího roku.


Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Mezi jejími oběťmi byli například také hudebníci Milan Hlavsa, Jaroslav Hutka, kněz Václav Malý, farář a Svatopluk Karásek, rabín Karol Sidon, Petr Cibulka, spisovatelka Petruška Šustrová a herec Pavel Landovský.


Kvůli Asanaci již bylo pravomocně odsouzeno asi 15 lidí, většinou bývalých náčelníků krajských správ StB. Někteří obvinění ale v průběhu jednání zemřeli, mezi nimi i bývalý ministr vnitra Jaromír Obzina.