S otevřenou kritikou vnitrostranických poměrů vystoupil na dnešním sjezdu strany v Brně úřadující šéf lidovců Jan Kasal. Bratrství a sesterství podle něj nahradil sobecký pragmatismus. V projevu delegátům poukázal také na některé představitele KDU-ČSL, kteří kritizují stranické vedení, i když sami nesou za současnou krizi strany svůj díl odpovědnosti. Lidovce, které po odchodu Miroslava Kalouska z funkce předsedy rozdělují otevřené spory, vyzval ke stmelení.


"Lidovec lidovci není bratrem, ale většinou vlkem," prohlásil Kasal, který se nebude ucházet o předsednickou funkci.
Ačkoliv Kasal jméno horkého kandidáta na nového předsedu Jiřího Čunka nevyslovil, nepřímo ho kritizoval za setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Kasal řekl, že se někteří "tetelí" nad tím, že je osloví předseda jiné politické strany.


Jméno svého favorita Kasal neoznámil, ale je považován spolu s Kalouskem za stoupence Čunkovy hlavní protikandidátky Vlasty Parkanové. Nový předseda by podle něj měl přitahovat "všechny slušné lidi" bez ohledu na jejich víru. KDU-ČSL podle něj nepotřebuje ani předsedu, který by stranu rozděloval. "Dělení na svobodovce, kalouskovce, kasalovce by mělo skončit," konstatoval.


Přiznal, že letošní sněmovní volby byly pro KDU-ČSL jednoznačným neúspěchem, oslabena vyšla i z podzimních senátních voleb. Po letním odstoupení Kalouska a tří místopředsedů se podle něj lidová strana ocitla v krizi a na křižovatce.


Kalouskovo jednání s ČSSD o vládě opřené o komunisty sice označil za chybu, za níž je i on spoluodpovědný, ale na druhou stranu prý zabránilo obdobě opoziční smlouvy dvou nejsilnějších stran.


Kasal se přihlásil ke své odpovědnosti za volební neúspěch i nynější situaci strany. "I já jsem udělal chyby, odpovědnost přijímám," řekl. I přes vnitrostranické spory a slabší pozici ve sněmovně se KDU-ČSL podařilo zůstat silným partnerem při povolebním vyjednávání o nové vládě, tvrdí. "Stáli jsme na kraji propasti. Stačil nešetrný krok a byli jsme dnes na politickém hřbitově," hájil svá rozhodnutí s tím, že nepoděkuje těm, kteří mu házeli klacky pod nohy. "Byla jich naštěstí menšina," uvedl.


V jednáních o vládě by měli lidovci podle místopředsedy sněmovny a dosavadního vůdce vyjednavačů KDU preferovat dohodu o kabinetu, který bude schopen prosazovat hluboké reformy. "Nemůže to být vláda podporovaná přeběhlíky," uvedl. Lidovci by se mohli podílet na koalici s ODS a ČSSD, nebo trojkoaličním projektu podporovaném sociální demokracií, či její frakcí.


Za příčiny, proč se KDU-ČSL letos nedařilo, označil Kasal mimo jiné vypjatý souboj mezi občanskými a sociálními demokraty. "Nenašli jsme nástroj na změnu oranžovo-modré optiky," soudí. Straně se také nepodařilo vysvětlit, proč setrvává ve vládě s ČSSD, která se čím dál více spoléhala na KSČM. Postoj vůči registrovanému partnerství byl vnímán jako akt nepřátelství a netolerance vůči menšinám a lidem jinakým, uvedl. Lidovcům podle něj uškodilo i dlouhodobé, byť nepřesné vnímání jako "karatele se zdviženým prstem" a prodloužené ruky církve.


Po projevu Kasala, který také delegátům přečetl zdravici prezidenta Václava Klause, budou následovat vystoupení hostů a volba předsedy. Podle očekávání mají o funkci zájem Čunek, Parkanová, senátor Adolf Jílek a bývalý poslanec Jiří Karas. Už dopoledne tři stovky delegátů odmítly návrh volit dnes i nové složení celostátního výboru. Stejně tak nesouhlasily s diskusí o zkrácení funkčního období předsednictva ze čtyř na dva roky.