Účastníci dvoudenní konference, která tvrdě kritizuje postup USA v Iráku, se sešli v sobotu v Praze. V úvodu akce vyzvali její organizátoři české představitele a prezidenta Václava Klause, "aby se zasadili za lidskou důstojnost, která je v Iráku pošlapána." Konference s názvem Pražská výzva pro Irák se účastní několik českých levicových intelektuálů, politiků a odborníci na Blízký východ spolu s asi dvěma desítkami Iráčanů.

Jde o lidi, kteří se podle svých slov postavili v minulosti proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna a opustili svoji zemi. Nyní ale ostře vystupují proti působení Američanů v Iráku, vadí jim, že v zemi vládne chaos a zmítá jí násilí. "Americká administrativa je v Iráku v pasti, irácká vláda je nekompetentní a daleko od nalezení východiska," uvedl jeden z organizátorů Fajsal Ismáíl z Česko-iráckého sdružení.

Konferenci zaštítil někdejší šéf sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který plánoval uspořádat ji na půdě dolní komory. Kvůli pochybnostem o některých účastnících se ale nakonec koná na Novotného lávce v centru Prahy. Zaorálek sem dnes přišel kvůli vnitropolitickému dění jen na chvilku. Během krátké řeči uvedl, že přestože ustoupil, patří podle něj podobné debaty na půdu parlamentu.

Se Zaorálkem přišel pozdravit účastníky konference také exministr zahraničí a bývalý šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan (ČSSD). Rekapituloval dění před zahájením operací v Iráku na jaře 2003. Několikrát zopakoval, že i přes "diplomatické kličky" Organizace spojených národů nikdy nelegitimizovala zásah pod taktovkou USA. Spíše na obecnější kořeny současné situace a možná východiska z ní se soustředili čeští experti.

"Spojené státy chtějí zničit Irák, zavlekly ho do občanské války," prohlásil v emotivní řeči plukovník ve výslužbě Salím Imámí, který žije v Británii. Rekonstrukce armády, do níž by se vrátili její bývalí členové, je podle něj základním krokem k zajištění stability země. Plny emocí byly také projevy dalších iráckých řečníků.

Iráčané se na konferenci do Prahy sjeli vedle Británie také z Německa, Švédska, Nizozemska či Dánska. Jsou to zejména protiamericky zaměření akademici, novináři a diplomaté.

Většina iráckých řečníků se vyslovila pro větší zapojení a vliv Evropy a EU v Iráku. Na první část konference navázala odpoledne neveřejná panelová diskuse arabsky mluvících účastníků, která potrvá až do večera. V neděli budou zveřejněny její výsledky.