LANGER_ILU.jpgK hazardní pyramidové hře dnes přirovnal ministr vnitra Ivan Langer systém, jakým postupovala jeho inspekce při odposlouchávaní telefonů v rámci šetření úniku takzvané Kubiceho zprávy. Postup inspekce dnes poslancům bezpečnostního výboru sněmovny vysvětloval také její ředitel Zdeněk Pelc a městský státní zástupce v Praze Luboš Pětník.

Inspekce kvůli vyšetřování, kdo stojí za únikem citlivé zprávy ředitele elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, nasadila celkem 46 odposlechů. Mezi odposlouchávanými byli i poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Odposlouchávaná čísla patřila například třináctileté nevlastní dceři olomouckého primátora Martina Novotného, jejímu spolužákovi ze základní školy a jeho matce.

Podle Langra si inspekce nejdříve vyžádala u Útvaru zvláštních činností, který má na starosti zajištění odposlechů, identifikační čísla telefonů (IMEI) a SIM karet osob, které chtěla odposlouchávat.

Během odposlechů se ale stávalo, že někdo z těchto lidí půjčil svůj telefon svému známému, nebo svoji SIM kartu vložil do cizího telefonu. Policii se tak náhle ukázaly další přístroje a osoby, které měly vazbu na odposlouchávaného. Začala tedy odposlouchávat i je. Do hledáčku inspekce se tak dostal i Vlastimil Tlustý, který již několik let používá starý telefon Jana Vidíma, nebo Langrova asistentka, která půjčila Langrovi svůj mobil.

Ministr i další politici kritizují postup, kdy inspekce v žádosti o povolení odposlechů uvedla jen několik jmen, ke kterým přiřadila celou řadu telefonních čísel. Pod Langrovým jménem se tak například objevilo 19 čísel.

Podle ministra nyní kontrolní odbor inspekce šetří, zda zpracovatel celé kauzy Zdeněk Bureš věděl, komu konkrétní čísla patří a informoval o tom také státního zástupce. Právě ten totiž poté předával žádost o povolení k odposlechům soudu.


Podle státního zástupce byl postup standardní
Městský státní zástupce Pětník ale dnes řekl, že takový postup je takřka standardní. Většina žádostí prý neobsahuje konkrétní výčet jmen k jednotlivým číslům. Jakmile se zjistilo, že z telefonních přístrojů nevolají "zájmové" osoby, byly odposlechy údajně ukončeny. "Stalo se tak po 14 dnech tedy 20. září," řekl Pětník. "Nedomnívám se, že by došlo k pochybení," dodal vzápětí žalobce.

Postup žalobců a soudců, kteří figurují na žádostech o odposlechy, nyní prověřuje ministerstvo spravedlnosti.

ČSSD již delší dobu usiluje o zřízení parlamentní komise, která by měla kauzu Kubice vyšetřit. ODS je proti. Langer dnes řekl, že vznik komise podpoří, ale až po skončení oficiálního vyšetřování.